Руда осмія (Osmia rufa) - вид перетинчастокрилих комах родини мегахілид. Ця бджола винятково є запилювачем фруктових і квітучих дерев, кущів малини, полуниці і багатьох садових квітів. Вид належить до групи одиночних бджіл.
Тіло їхнє густо вкрите червоно-коричневими волосками. Дорослі особини мають металічний блиск та густе опушення покрову. Довжина самки 12—15 мм (самці дрібніші). Самці завжди з'являються першими та в'ються, штовхаються навколо самок шукають гніздо. Самці менші і тонші за самок і мають чубчик білого волосся на голівці. Вони активні протягом приблизно трьох тижнів, а потім вмирають.
Руда осмія є одиночною бджолою. Це означає, що кожна гніздова трубка належить одній самці, що працює в поодинці; на відміну від домашньої медоносної бджоли, у осмії немає касти стерильних (бездітних) робочих бджіл. Цей вид має однорічний життєвий цикл. Самці і самки вилітають з гнізд ранньою весною (в кінці березня-квітні) і спаровуються.
 Після спарювання самки шукають підходяще місце для гніздування: зазвичай це ходи в сухій деревині, проїдені личинками жуків, пустотілі стебла рослин, або нерівні тріщини і отвори в каменях і старих стінах будівель. Самки прагнуть гніздитися поблизу від місця їх вильоту і при відповідних умовах можуть створювати невеликі колонії.
У природі можна побачити самок, які повертаються в гніздо навантаженими жовтим пилком, яку вони несуть в густій волоссяній щіточці внизу їх тільця (під черевцем).
Osmia rufa збирає бруд для будівництва гнізда. Часом ви побачите самку, що вертається до свого гнізда з грудочкою бруду в щелепах, який укріплений про два вусики, що стирчать вперед з її головки. Вона використовує грудочки бруду, щоби запечатати гніздо, яке щойно закінчила будувати.
 Кожна гніздовий трубка містить ряд сот. Самка починає першу соту в самому кінці гніздової трубки. Вона робить від 10 до 15 польотів, щоб зібрати достатню кількість пилку для кожної соти. Цей пилок змішаний з невеликою кількістю нектару і є їжею для однієї личинки, яка виводиться з яйця, яке вони відкладали на пилок безпосередньо перед запечатуванням соти перегородкою з бруду. Процес створення сот повторюється, поки трубка не буде повністю заповнена і так з 6-10 сотів. Запечатані отвори гніздової трубки означають, що вони заповнені повністю.