Мнемозина (Рarnassіus mnemosyne (Linnaeus, 1758)). Ареал виду охоплює більшу частину Європи, Кавказ, Закавказзя, Малу Азію, гори Центральної Азії, Казахстан та південні райони Західного Сибіру.

Досить великий метелик. Розмах крил – 50-62 мм. В Україні зустрічається майже на всій території, крім Криму та деяких посушливих районів степової зони. Метелики майже не залишають місць виплоду і тільки в роки масового розмноження схильні до міграцій. На рік дає одне покоління. Літають з кінця травня і до середини червня, окремі екземпляри зустрічаються до кінця червня. Метелики літають повільно, не лякливі. Самки відкладають яйця на сухі стебла трав і предмети поблизу поверхні ґрунту, зимує яйце. Гусениці розвиваються в квітні-травні, живлячись в сонячні години листям рясів, решту часу проводять в укриттях – серед рослинних залишків на поверхні ґрунту або під камінням. Заляльковуються в легкому коконі серед листків поблизу поверхні ґрунту.

Стан популяції виду та його поширення в межах території. На території РЛП «Мальованка» зустрічається рідко і локально на узліссях і галявинах змішаних і листяних лісів, в долинах струмків і річок. Зменшення чисельності відбувається внаслідок вирубування природних лісів, насадження деревних монокультур, рекреаційного навантаження, застосування пестицидів тощо.
Проблема збереження. Вид занесений в Червону книгу України (вразливий), до Європейського Червоного списку і охороняється Бернською конвенцією.