Мурахи роду Formīca - рід мурах з підродини форміціни, що включає еволюційно найбільш просунуті види, такі як рудий лісовий мураха, луговий мураха та інші. Понад 170 видів.
Руді лісові мурахи знамениті своїми гігантськими мурашниками з гілочок і хвоїнок, до 2 метрів у висоту. Довжина тіла — близько 1 см. Мандібули з 6-8 зубцями. Максилярні щупики у самок, робітників і самців складаються з 6 члеників, а лабіальні - з 4. Місця прикріплення вусиків знаходяться біля заднього краю лиштви. Вусики 12-члениковиє у самок і робочих і 13-члениковиє у самців. Заднєгрудка без шипиків або зубців, її похила поверхня приблизно дорівнює верхній. Середні і задні ноги з однією парою прямих шпор. Передні крила з трьома замкнутими осередками: радіальної, кубітальної і дискоїдальної. Стеблинка між грудкою і черевцем складається з одного членика (петіолюс) з вертикальною лусочкою. Кінчик останнього сегмента черевця утворює анальну трубочку з віночком волосків. У цю трубочку відкриваються протоки отруйної залози, прямої кишки і Дюфурової залози.
Самки і робочі мурашки боляче кусаються, причому вприскують у ранку крапельку отруйної рідини – зневоднену мурашину кислоту.
У гніздах мешкає безліч видів мірмекофілов і паразитів, включаючи різні види жуків і кліщів. Чисельність кліщів-орибатид в мурашниках в 4 рази вище, ніж в змішаному лісі, і в 15-20 разів більше, ніж в інших типах лісу. Орібатіди грають роль сапрофагов і переробляють і подрібнюють будівельний матеріал купола мурашника.
Сім’я мурашок, якщо не руйнувати її домівку, може жити десятки років.