Орнітофа́уна— сукупність видів птахів, які населяють певну територію або трапляються за будь-який відрізок часу (фауна птахів). В орнітофауні розрізняють гніздових, осілих, пролітних, зимуючих і залітних птахів. Здебільшого під орнітофауною розуміють сукупність гніздових, перелітних та осілих видів птахів певної території.
Дослідження орнітофауни Малого Полісся Хмельницької області здійснювалися періодично, з великими перервами, не охоплювали всі систематичні групи, деякі з яких і до цього часу є недослідженими.
Перші повідомлення про орнітофауну цього регіону подав Л.А. Портенко [1928]. Перебуваючи у 1918 р. проїздом через міста Ізяслав, Шепетівку, Берездів, Новоград-Волинський, він зробив висновок, що ландшафти, флора та фауна цієї території аналогічні великополіським районам і залишаються малодослідженими. У природознавчий музей АН СРСР ним були представлені опудала птахів (щеврика лучного Anthus pratensis L., шишкаря ялинового Loxia curvirostra L., чаплі рудої Ardea purpurea L.), що були добуті на даній території [Портенко, 1928].
Подальше вивчення фауни малополіських районів Хмельниччини продовжилося з другої половини ХХ ст. На початку 90-х рр. В.І. Гулаєм, Л.Г. Любінською та М.Д. Матвєєвим були проведені польові дослідження практично у всіх районах Малого Полісся, результати яких знайшли своє відображення у Кадастрі флори і фауни Хмельницької області. У цей період були створені заказники, зокрема, іхтіологічні, загальнобіологічні, орнітологічні тощо; підготовлена орнітофауністична характеристика Хмельницької області [Гулай та ін., 1996].