Незначний ступінь господарського освоєння території в поєднанні з чудовою естетичною цінністю ландшафтних комплексів, достатніми запасами лікувальних вод, сприятливими кліматичними ресурсами у РЛП «Мальованка» формує особливі умови для розвитку специфічних видів рекреації: короткочасного відпочинку, прогулянок, екскурсій, оздоровлення, лікування, спортивного та екологічного туризму, навчально-виробничої практики для учнів та студентів тощо.

З метою відпочинку, оздоровлення, проведення просвітницької роботи у межах Парку створено функціональні зони регульованої рекреації. Зона регульованої рекреації (екскурсійна зона) охоплює, в основному, північну та північно-західну частини РЛП «Мальованка». Тут створено мережу туристичних та рекреаційних маршрутів, екологічних стежок та стаціонарів. Це маршрути, здебільшого, екологічного туризму. Один із них – туристичний маршрут «Лісами та болотами РЛП «Мальованка». Він перетинає майже всю його територію із заходу на схід. Загальна довжина маршруту – близько 30 км. Маршрут дає повне уявлення про неповторні та різноманітні ліси і болота Парку, про своєрідні та мальовничі озера, перетинає різноманітні ландшафти та знайомить населення зі специфікою рослинного і тваринного світів території.

Інтенсивними темпами розвивається туризм і в околицях РЛП «Мальованка». У Шепетівському районі розроблено кілька туристичних маршрутів. В селищі міського типу Гриців ще у 2002-му році був створений перший в Україні кластер сільського туризму «Оберіг». Гостинність тамтешніх господинь зумовили не лише появу агроосель, а й створення аграрного бренду цієї території, де діють агрооселі «Смаколики», «У бабусі», «Затишок», «Лідія» та «Газдиня». Їх господарі завжди радо зустрічають охочих пізнати романтику сільського життя туристів. Агрооселі Грицева пропонують для туристів сауну, фіточаї, масаж косметичний, велопрогулянки, плавання на човні, екскурсії місцевістю, збирання грибів, ягід, лікарських рослин та рибну ловлю.

У місті Шепетівка знаходиться 25 пам'яток історії, 14 пам'яток архітектури. У Шепетівському та сусідніх районах також є значна кількість туристичних та історичних пам’яток. Вони збільшують туристичну атрактивність досліджуваного району.

У 2016 році місто Шепетівка було включено до всеукраїнського туристичного пішохідного та веломаршруту Україною «Вишиваний шлях». Наявність зручного транспортного сполучення залізничним та автомобільним транспортом міста з іншими населеними пунктами області та держави є вигідним фактором для розвитку міста як транспортного центру, або стартової-фінішної точки туристичних маршрутів досліджуваної території.
Сприятливе географічне розташування, наявність природних парків, пам’яток історії та культури має велике значення для розвитку туристичної галузі й у Полонському районі. Особливо істотного розвитку набувають історичний та «зелений» туризм. Розробляються і облаштовуються нові туристичні маршрути: «Полонне тисячолітнє», «Лесиними стежками», «Пам’ятки християнства на Полонщині», «Козацькими стежками», «Дорогами війни», «Розвиток порцеляни на території району». Розроблена карта екскурсійних маршрутів.

Полонщина багата на пам’ятки археології, архітектури, історії та культури, зокрема: земляний оборонний вал в м. Полонному, середньовічне Замчище в с. Новолабунь, курган епохи бронзи в с. Коханівка, поселення Черняхівської культури (ІІІ-ІV ст.) в с. Воробіївка, костел Святої Анни (ХVІІ ст.), Покровська церква та інші.

Вагомий внесок у розвиток духовної культури краю внесла і єврейська громада. У Полонному народився видатний єврейський поет, прозаїк-драматург Перец Маркіш, тут поховані два знамениті проповідники хасидизму: один з найбільш відомих духовних лідерів єврейської громади Полонного ХVІІІ ст. – рабин Яаков Іосеф Коен та Ієгуда (Ар’є) Лейб. Останнім часом стародавнє єврейське кладовище стало місцем паломництва численних послідовників хасидизму з США, Ізраїлю та країн Західної Європи.

Унікальними пам’ятками садово-паркового мистецтва є Полонський та Новоселицький парки (ХVІІІ ст.), користується популярністю так зване «Мертве озеро», вода якого багата на мінеральні сполуки. Всі ці об’єкти роблять територію Парку перспективним туристичним регіоном.