< Попередня новина

Природа і ми. Не знищуйте первоцвіти!
15.03.2017 14:03 - давність новини: 7 р.
Категорія: Загальні новини
Автор:  Інженер ОЗЛ Маєвський М.М.

Весна — пора року, яку ми з нетерпінням чекаємо. А найбільше радіємо, коли з-під землі починають з’являтися проліски. Перше, що хочеться зробити з цим білим дивом, — підійти і зірвати. Але не поспішайте цього робити!
Збір первоцвітів дуже шкідливий для природи тим, що не дає можливості рослинам створити насіння. До того ж ушкоджуються сусідні квіти, ламаються стебла та бруньки, повністю знищуються рослини. Зірване стебло з трьома первоцвітами означає загибель 45-60 насінин. І, як наслідок, відсутність нових рослин. 
Наприклад, для того, щоб з насіння конвалії виросла доросла квітуча рослина, необхідно 7-8 років. Тож процес проростання насіння тривалий і складний.
Первоцвіти ще мають іншу назву — ефемероїди. Це слово у перекладі означає «перехідний», «швидкоплинний». Така їхня назва пов'язана з тим, що ці рослини дуже швидко зацвітають. Ефемероїди готуються до весни, ще восени накопичуючи в своїх цибулинах запаси поживних речовин, щоб раніше від  інших рослин зустріти весну та порадувати нас своєю красою. Їм не страшні ні сніг, ні люті морози — до примхливої природи ці ранні квіти чудово пристосувалися. Але у них є інший ворог, від якого їм важко врятуватися, — людина.
З метою припинення незаконного збирання, транспортування та продажу рідкісних ранньоквітучих рослин, щороку в Україні проводиться Всеукраїнська екологічна акція «Первоцвіт» із залученням працівників Національної поліції, лісової охорони, представників центральних органів виконавчої влади, до функціональних обов’язків яких входить охорона та контроль за використанням видів рослин, занесених до Червоної книги України та інших природоохоронних списків, а також засобів масової інформації та громадськості.
За порушення Порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної книги України, або таких, які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, передбачена відповідальність за статтею 88-1 КУпАП у вигляді штрафу на суму від тридцяти (510 грн.) до ста (1700 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією об’єктів рослинного світу чи без такої.
За порушення чи погіршення середовища перебування (зростання) рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) рослин цих видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їхньої загибелі та пошкодження, накладається штраф за статтею 90 КупАП на громадян від двадцяти (340 грн.) до тридцяти (510 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від тридцяти (510 грн.) до п’ятдесяти (850 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого. 
Крім того, за один екземпляр незаконної добутої рослини, занесеної до Червоної книги України, передбачена відповідна компенсація за її знищення, наприклад: черемша (цибуля ведмежа) – 62 грн., шафрани (крокуси) та підсніжники – від 49 до 62 грн. у залежності від виду, сон-трава – від 37 до 62 грн. у залежності від виду.
А ще не зайвим буде зауваження, що у недавні погожі дні у лісах з’явилось чимало відпочивальників. І знову ж, на превеликий жаль, доводиться спостерігати витоптані й засмічені галявини, на яких пробиваються до Сонця першоцвіти. А також насторожують залишені без догляду згарища від багать, які приховують у собі загрозу лісовому довкіллю від вогняної стихії і вкотре свідчать про людську недбалість.
Тож закликаємо усіх небайдужих громадян приєднатися до операції «Первоцвіт», виявити екологічну свідомість – не зривати, не продавати і не купувати перших весняних квітів й не плюндрувати довкілля. Це ж саме радьте іншим, аби зберегти унікальну українську природу. Відмова кожного з нас купувати квіти, які перебувають під загрозою зникнення, дасть їм шанс цвісти щовесни. 
Це чудово: знати, що ти — людина, розумна істота і прийшла у цей світ для добра, а не для знищення скарбів, які нам подарувала щедра матінка-природа. Охорона первоцвітів — справа кожного з нас.

Поширити новину